Źródła ‚dobrych’ kalorii

W jednym ze swoich artykułów pisałam o tym, dlaczego odżywianie, a już tym bardziej odchudzanie nie polega w całości na liczeniu kalorii.

Dziś chciałabym zwrócić uwagę na to, że podstawą dobrze zbilansowanej diety jest świadomość swojego zapotrzebowania kalorycznego. To dzięki niemu waga ciała się nie zmienia. Istnieją różne wzory i kalkulatory
służące do obliczania zapotrzebowania kalorycznego. Pozwalają one ustalić, przy jakiej ilości spożywanych kalorii schudniemy (konieczny jest tu deficyt kaloryczny), jaka jest dla nas odpowiednia, a także od przekroczenia jakiej ilości zaczniemy tyć (nadwyżka energetyczna).

Jednak celowe obniżenie poziomu spożywanych kalorii, nie jest gwarancją pięknego ciała.

jak-spalić-tłuszcz-z-brzucha

Tu jako doskonały przykład posłużyć może zjawisko występujące coraz powszechniej, tzw. „skinny fat”, czyli posiadanie szczupłej sylwetki przy jednocześnie dużej zawartości tkanki tłuszczowej oraz małej ilości mięśni.
Jednym z powodów takiej sytuacji mogą być diety niskokaloryczne, z ‘dietą 1000 kcal’ na czele.  Osoby wybierające taki sposób odchudzania, większą uwagę przykładają do ilości spożywanych kalorii, nie zaś do ich źródła. Kończy się to zwykle tym, że diety te składają się głównie z węglowodanów i tłuszczów; nie brakuje w nich także napojów gazowanych typu „0”, energetyków, itp.
Czy można schudnąć przy takim menu? Można.
Ale w większości z wody, tkanki mięśniowej, a nie z tłuszczu. A takie ciało zdecydowanie nie jest estetyczne…

Dlatego też, poza ilością spożywanego jedzenia (a co za tym idzie, ilością spożywanych kalorii), przede wszystkim liczy się jego jakość. Przyjrzyjmy się zatem głównym składnikom odżywczym oraz ich źródłom:

 

bialk2białka

węgleweglowodany_dobre_d

tłuszczTłuszcze

Bazowanie na produktach spośród tej listy, adekwatnie do swoich potrzeb żywieniowych, daje gwarancję prawidłowego odżywiania oraz zadbanego ciała.

Zostaw komentarz

Twój e-mail będzie ukryty.