Znaczenie węglowodanów w żywieniu sportowca

Znaczenie węglowodanów w żywieniu sportowca

a1Węglowodany są głównym źródłem energii. Magazynowane są one w mięśniach oraz w wątrobie w postaci glikogenu. Jego ilość w organizmie ma bezpośredni wpływ na wydolność w czasie treningu. Wysokie stężenie glikogenu mięśniowego pozwala na intensywny trening bez uczucia zmęczenia oraz na podnoszenie efektów treningu. Dieta bogata w węglowodany zwiększa zapasy glikogenu, a ich spożycie tuż po treningu sprzyja uzupełnieniu jego niedoborów i przyspieszeniu regencji powysiłkowej. Wyczerpanie glikogenu prowadzi do uczucia zmęczenia oraz zmniejszenia wydolności organizmu podczas intensywnych ćwiczeń. Ponadto taki rodzaj diety poprawia wytrzymałość i wydolność organizmu w przypadku ćwiczeń, które trwają dłużej niż godzinę.

Dieta o niskiej zawartości węglowodanów stosowana przed treningami, daje małe zapasy glikogenu mięśniowego. Następstwem tego zjawiska, jest obniżenie wydolności organizmu podczas intensywnych ćwiczeń trwających ponad godzinę. Kiedy zapasy glikogenu zgromadzonego w mięśniach spadają, organizm zaczyna sięgać po energię pochodzącą z rezerw tłuszczów i białek ustrojowych. Nie jest to zjawisko korzystne, zwłaszcza jeśli dotyczy białek masy mięśniowej, której utrzymanie na właściwym, możliwie wysokim poziomie, należy do celów priorytetowych sportowców.

Zaleca się, aby energia pochodząca z węglowodanów stanowiła u osób aktywnych fizycznie 50-60% całkowitej energii dostarczonej organizmowi, a w przypadku takich dyscyplin jak: wioślarstwo, kolarstwo, biegi – ponad 60%. Rekomendowana wielkość spożycia węglowodanów dla osób regularnie ćwiczących wynosi 5-7g/kg masy ciała/dzień, natomiast na okresy intensywnego treningu jest to 7-10g/kg masy ciała/dzień.

Zostaw komentarz

Twój e-mail będzie ukryty.