Proporcje w diecie

            W jednym z wpisów poruszyłam temat tego, dlaczego odchudzanie nie sprowadza się jedynie do liczenia kalorii. Dziś chciałam ten temat rozwinąć.

             Niestety wciąż panuje błędne przekonanie, że odchudzanie nie obędzie się bez liczenia kalorii. Oczywiście kontrola nad bilansem kalorycznym jest niezbędna, jako że aby capple-and-calculatorhudnąć, należy spalać więcej niż się zjada. W czasach w których większą część dnia spędzamy za biurkiem, najłatwiejszym sposobem na zachowanie ujemnego bilansu energetycznego jest ograniczenie kaloryczności jedzenia.

Jednak zanim do tego dojdzie, warto uświadomić sobie, że kaloria kalorii nie jest równa. Równie ważne, jak ilość kalorii w diecie, jest ich pochodzenie. Zatem zamiast niemalże obsesyjnie liczyć kalorie i głowić się ‘zmieszczę się w bilansie, czy nie?’, warto wybrać inną drogę, a mianowicie przyjrzeć się makroskładnikom diety.

Podstawowe składniki odżywcze

Białka, tłuszcze i węglowodany – organizm potrzebuje każdego z nich, jednak każdy składnik metabolizowany
jest w inny sposób.

  • 1 g węglowodanów i 1 g białka dostarczają organizmowi po 4 kcal
  • 1 g tłuszczu – 9 kcal

Wiele teorii dotyczących odchudzania, zakłada ograniczenie (lub całkowitą eliminację!) tłuszczu z racji jego wysokoenergetyczności. Problem w tym, że organizm go bardzo potrzebuje. Podobnie jak pozostałych składników.

tłuszczeTłuszcze – wchodzą w skład komórek oraz są elementem koniecznym
do produkcji hormonów. Pozwalają przyswajać witaminy, chronią organy przed uszkodzeniami, utrzymują je we właściwym położeniu.
Energia pochodząca z tłuszczów jest wykorzystywana przez organizm głównie
do podtrzymywania niezbędnych funkcji życiowych.
Nadmiar tłuszczu jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej, która to stanowi dla organizmu swego rodzaju zapas, na tzw. czarną godzinę.

Białka – są składnikiem budulcowym; niezbędne m.in. do tworzenia hormonów, enzymów, neuroprzekaźników oraz do produkcji przeciwciał. Transportują i magazynują substancje. Pełnią kluczową rolę we wszystkich procesach biologicznych. To oczywiście w wielkim skrócie.

białkoOba przedstawione składniki odżywcze pełnią niezwykle ważne funkcje w organizmie. Zatem decydowanie się na „cudowne diety” polegające na wykluczeniu któregokolwiek z nich są działaniem szkodliwym dla organizmu.

Istnieje jednak trzeci składnik odżywczy, przy który dopuszczalne są lekkie manipulacje, bez szkód dla organizmu.

Węglowodany!

Czyli źródło łatwo dostępnej energii. Jeśli nie zostaną one zużyte do procesów, które regulują metabolizm, organizm odłoży je w postaci tłuszczu. Zatem nawet jeśli pilnujesz bilansu kalorii, ale Twoja dieta posiada złe proporcje (w tym przypadku załóżmy, że jest w niej zbyt wiele węglowodanów, a zbyt mało tłuszczu i białka), Twoje ciało pobierze brakujące białko z mięśni, a nadmiar, tak jak wspomniałam, odłoży się w postaci tłuszczu. Jest to zjawisko niepożądane, bo pomijając już fakt spadku masy mięśniowej i wzrostu tkanki tłuszczowej, dochodzi do obniżenia podstawowej przemiany materii. Skutkuje to tym, że przy spożywaniu takiej samej jak dotychczas ilości kalorii, zaczyna się tyć. Zbyt duża w stosunku do pozostałych składników odżywczych, ilość węglowodanów w diecie, jest także przyczyną zastojów wagi w procesie odchudzania.

Warto więc przyjrzeć się składnikom swojej diety. Jeśli trzymamy się zalecanego dla nas bilansu energetycznego, a nie chudniemy, zamiast ucinać kolejne kalorie, obniżyć należy spożycie węglowodanów.

Taki zabieg automatycznie zwiększy w diecie ilość spożywanego białka i tłuszczu, a żeby strawić i przyswoić oba składniki, organizm zużyje więcej energii niż w przypadku węglowodanów.

Ponadto, ograniczenie węglowodanów, korzystnie wpływa na poziom insuliny we krwi, co z kolei reguluje odczuwanie głodu i sytości. Plus, białko i tłuszcze sycą szybciej.
Efekt? Zamiast skrupulatnego liczenia kalorii i poszczenia, można jeść się do syta, bez konsekwencji dla sylwetki.

 

Zostaw komentarz

Twój e-mail będzie ukryty.