Główne błędy podczas odchudzania

Słabe podejście daje słabe wyniki.

bad slimmingNieustannie dążenie do utraty wagi powodować może frustrację, łzy, a w konsekwencji – przyrost wagi. Paradoks? Niestety, wiele osób odchudzających się podąża ślepo za zasłyszanymi od kogoś / wynalezionymi w najnowszym magazynie, nieefektywnymi strategiami odchudzania.

Niesłusznie.

Oto niektóre z błędów, którego mogą rujnować Twoje starania:

Błąd: Skupienie się na tym co jesz, nie na tym jak jesz

Czasami nie jest potrzebna gwałtowna zmiana jadłospisu, ale jedynie zmiana nawyków. Mowa tu o takich zwyczajach, jak podjadanie podczas pracy przy komputerze lub też spożywanie posiłków przed telewizorem. Czasem jedyne co musisz zrobić, to nie modyfikować zawartość tego, co masz na talerzu, a zmienić swoje przyzwyczajenie. Świadome jedzenie pozwala na zjedzenie takiej ilości, jakiej potrzebujesz. Skoncentrowanie się na pożywieniu (jego zapachu, konsystencji, smaku), pozwoli Ci zjeść mniej, ponieważ mózg skupi się na zarejestrowaniu tego czy jesteś już najedzona, czy jeszcze nie.

Błąd: Chęć bycia zbyt idealnym

„Mierz w księżyc. Nawet jeśli nie trafisz, to i tak będziesz pośród gwiazd”. To piękna sentencja, ale niestety niezbyt użyteczna w przypadku odchudzania. Oglądanie wyretuszowanych zdjęć idealnych kobiet, w ramach motywacji, może działać odwrotnie, wywołując myśl: „nigdy nie będę taka, jak one”, co z kolei prowadzić może do poddania się. Ważne jest, by uświadomić sobie, że nie zamierzasz jeść perfekcyjnie i nigdy w życiu nie tkniesz „zakazanego” jedzenia. Np. jeśli czujesz, że nie dasz rady całkowicie wyeliminować cukru ze swojej diety, nie porywaj się z motyką na słońce, odstawiając go radykalnie z dnia na dzień. Tak drastyczna zmiana może stanowić szok dla Twojego organizmu, co z kolei skutkować może „rzuceniem” się na słodycze, kiedy tylko Twoja „silna wola” zacznie kuleć. Dlatego lepszą strategią jest jedynie ograniczenie cukru i pozwolenie sobie od czasu do czasu (najlepiej raz na tydzień/na 10 dni) na mały smakołyk. Czasami mniejszy nacisk może dać lepszy wynik.

Błąd: Nieprawidłowo dobrany cel

Wiele osób chcących schudnąć stawia sobie cel typu: „zrzucić 10 kg w dwa tygodnie”, „zejść w dół o dwa rozmiary”, „zmieścić się w sukienkę z liceum”. Cele tego typu są frustrujące, co może prowadzić do szybkiej rezygnacji. Zamiast ustalać sobie cel zorientowany na konkretny czas i liczby, wybierz taki, który nie narzuca Ci żadnego limitu. Np. zamiast mówić sobie „do sylwestra schudnę 10 kg, choćby nie wiem co”, lepiej jest założyć „będę odżywiać się tak, aby w sylwestra świetnie czuć się w swoim ciele”. Małe cele typu „przebiegnę dziś 20 minut”, „nie dam się skusić pachnącej szarlotce” czy „będę jadła 5 porcji warzyw dziennie”, stojące na drodze do osiągnięcia tego założenia, pozwolą nie tylko w jasny sposób kontrolować postępy, ale i dają satysfakcję każdego wieczora, z tego, co już osiągnęłaś.

Błąd: Przekonanie o tym, że coś, co jest dobre dla jednej osoby, jest dobre dla wszystkich

Wielu odchudzających się błędnie wierzy, że diety przeznaczone dla specyficznych grup, typu alergicy bądź osoby z nietolerancją, pomogą każdemu zrzucić wagę (stąd ostatnio wielkie „boom” na dietę bezglutenową, która jest dietą typowo leczniczą, nie stanowi zaś strategii odchudzającej). Nie w tym rzecz. Każdy organizm jest inny i każdy ma inne potrzeby związane z żywnością. Nie ma złotej rady dla wszystkich. To właśnie dlatego dietetycy starają się ułożyć indywidualny plan żywieniowy dostosowany do Twoich potrzeb.

Błąd: Klasyfikacja jedzenia jako “dobre” lub “złe”

Całkowite odstawienie „złych” produktów prowadzić może do niekontrolowanego podjadania, a nawet kompulsywnego objadania się, a co za tym idzie – do przybierania wagi. Istnieje także prawdopodobieństwo jedzenia zbyt dużych ilości zdrowego jedzenia, co także prowadzi do tycia. Jedzenie zbyt dużej ilości owoców powoduje gwałtowny skok cukru we krwi. Spożywanie tak zdrowego owocu, jakim jest awokado, w zbyt dużej ilości, także spowoduje wzrost wagi. Jest to naturalne zjawisko, gdy spożywasz więcej kalorii niż spala Twój organizm.

 

Wyeliminuj te błędy, jeśli Ciebie dotyczą, a zobaczysz, że efekty przyjdą same. Powodzenia!

Zostaw komentarz

Twój e-mail będzie ukryty.