Dieta fitness – dieta dla sportowców

Dieta fitness

dieta dla sportowcow

Z czym kojarzyć się może ‘dieta fitness’? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że ze sportem.

Jednak każdy sport jest inny, w związku z czym, potrzeby organizmu  intensywnie poddawanego treningowi są różne i zależą głównie od rodzaju uprawianego sportu. Nie ulega jednak wątpliwości, że są one zwiększone. Dieta osób aktywnych fizycznie powinna zapewniać odpowiednie ilości wszelkich składników odżywczych.

Jednak potrzeby żywieniowe sportowców nie są zależne jedynie od rodzaju uprawianego sportu, ale i od płci, wieku, masy i budowy ciała czy zapotrzebowania energetycznego związanego z rodzajem treningu, stopniem jego intensywności oraz czasem trwania aktywności fizycznej. Ważne jest, aby dostosować dietę do indywidualnych potrzeb w taki sposób, aby trening był efektywny, a przy tym nie wyrządzał szkód organizmowi.

Skoro już wiadomo, że pożywienie jest jednym z kluczowych czynników wpływających na wydolność organizmu, to musi być ono dobrane odpowiednio, zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym. Oznacza to, że powinno ono dostarczać w odpowiednich proporcjach zalecaną ilość wszystkich niezbędnych dla utrzymania aktywności sportowca substancji. Niestety, nie ma tu jednej złotej recepty, która miałaby zastosowanie dla wszystkich sportowców.

Prawidłowe żywienie osób aktywnych fizycznie wiąże się z większym zapotrzebowaniem na energię oraz składniki odżywcze. Jeśli dostarczane pożywienie nie jest wystarczające pod względem kalorycznym, organizm zaczyna czerpać energię z rezerw ustrojowych, co prowadzi do spadku masy ciała sportowca. W przypadku, gdy niedobór utrzymuje się przez dłuższy czas, następuje zmniejszenie wydolności. Dlatego też dowóz kalorii powinien nieznacznie przewyższać indywidualne zapotrzebowanie. Powszechnie przyjmuje się, że procentowy udział białek, tłuszczów i węglowodanów w pokrywaniu zapotrzebowania na energię, w przypadku sportowców, powinien wynosić odpowiednio 10-15% dla białek, 20-30% dla tłuszczów oraz 55-60% dla węglowodanów – co jest zgodne z zaleceniami przyjętymi dla ogółu ludności. Pojawiają się tu jednak pewne modyfikacje odnośnie zalecanej ilości tłuszczów oraz węglowodanów. Mianowicie – należy ograniczyć procentowy udział tłuszczów w pokrywaniu dobowego zapotrzebowania energetycznego na rzecz węglowodanów.

 

Dobrze zbilansowana dieta może pomóc w przystosowaniu organizmu do wysiłku związanego z aktywnością fizyczną. Istnieje wiele zaleceń żywieniowych skierowanych do osób aktywnych fizycznie, ułożonych tak, aby zoptymalizować wydolność organizmu, to właśnie nim zostanie poświęcony kolejny artykuł.

 

1 Komentarz “Dieta fitness – dieta dla sportowców”

Zostaw komentarz

Twój e-mail będzie ukryty.