Dieta karmiącej mamy

Mother-and-Child

Karmiąca Mama żywi drugiego, błyskawicznie rosnącego człowieka, nieraz też bardzo łakomego. Nie oznacza to jednak, że sama powinna jeść za dwoje.

Mamy nie powinny także martwić się o to, że pokarmu będzie za mało, jeśli będzie się zbyt mało jeść. Pokarmu będzie zawsze dokładnie tyle, ile potrzebuje Maluszek. Najważniejszą kwestią jest nie ilość, a jakość, dlatego spożywane produkty powinny być wartościowe
i urozmaicone. Zwracanie uwagi na wartość odżywczą i jakość posiłków w trakcie karmienia piersią ma duże znaczenie nie tylko dla Mamy, ale i dla Dziecka.

Zdrowa Mama to zdrowe dziecko. Ważne, abyś zachowała umiar oraz dbała o bogactwo składników odżywczych i witamin, także w trosce o własne zdrowie.

Jak zatem powinna wyglądać dieta podczas karmienia piersią?

W stosunku do okresu przed ciążą, każda Mama, która karmi piersią powinna zwiększyć kaloryczność diety o 505 kcal każdego dnia. Ta ilość jest większa niż w II i III trymestrze ciąży. Taką ilość energii dostarczą przykładowo: dwie kromki chleba żytniego z chudym twarogiem i małym pomidorem oraz jogurt naturalny z owocami i orzechami.

Podstawowe zasady diety karmiącej Mamy:

 • Pij dużo płynów – ok. 2,5-3 litrów na dobę. Najlepiej, aby była to niskosodowa woda mineralna niegazowana, mleko, soki warzywne i owocowe.
 • Jedz produkty bogate w białko. Jego źródłem są: chude mięso, ryby, jaja, mleko
  i przetwory mleczne. Są one dobrym źródłem witaminy A oraz D, a także wapnia.
 • Zwiększ w diecie ilość produktów mlecznych oraz mleka, tak, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na wapń (1000-1300 mg). Taką ilość pokrywają np. 3 szklanki mleka, 2 plasterki sera żółtego i 5 łyżeczek twarożku łącznie. Jeśli nie lubisz mleka – nie zmuszaj się do jego picia, zapytaj jednak lekarza czy nie powinnaś przyjmować preparatów z wapniem.
 • Jedz warzywa i owoce – są bogate w witaminy, składniki mineralne oraz błonnik. Wszystkich tych składników potrzebujesz. Wybieraj te, które lubisz. Nie zapominaj
  o różnorodności.
 • Pamiętaj o produktach zbożowych, które również dostarczą Ci błonnika oraz składników mineralnych. Wybieraj pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze oraz płatki zbożowe (np. owsiane, gryczane).
 • Ryby są doskonałym źródłem witamin A, D, E, a także białka. Zawierają one kwasy tłuszczowe omega – 3, zwłaszcza DHA, który niezwykle korzystnie wpływa na rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka. W przypadku gdy dieta nie jest zbyt obfitująca w ryby, zaleca się suplementację kwasu DHA. Przed podjęciem decyzji dotyczącej suplementacji, porozmawiaj z lekarzem odnośnie tego, który preparat ewentualnie wybrać.
 • Jeśli wydaje Ci się, że Twojego pokarmu jest zbyt mało, wprowadź do diety produkty lub przyprawy laktogenne – np. herbatę z kopru włoskiego, anyż, bazylię lub kminek.
 • Mięso jadaj z warzywami bogatymi w witaminę C (np. pomidory). Dzięki temu zwiększy się przyswajalność żelaza zawartego w mięsie, co z kolei spowoduje to,
  że będzie ono lepiej wykorzystane. Produkty mleczne spożywaj wraz ze zbożowymi (np. jogurt naturalny z płatkami żytnimi bądź jęczmiennymi), co pozwoli lepiej wykorzystać zawarte w nich białko.
 • Pamiętaj o tym, że niektóre witaminy (A, D, E i K) rozpuszczają się jedynie
  w tłuszczach, w związku z czym warto jest do sałatek i ryb dodać łyżkę oliwy.

 

Czego unikać w diecie?

 • Postaraj się zrezygnować z picia kawy, mocnej herbaty, napojów energetyzujących oraz napojów typu cola – zawarte w nich kofeina i teina mogą nadmiernie pobudzać Malucha.
 • Nie wolno Ci pić alkoholu. Etanol przechodzi do mleka i może mieć negatywny wpływ na dziecko.
 • Czosnek nadaje mleku zapachu. Dodatkowo, może zmieniać smak.
 • Po warzywach takich jak: fasola, groch, warzywa strączkowe, kalafior, kapusta czy brukselka, Maluchowi może doskwierać kolka. Po ich spożyciu należy dokładnie obserwować to jak zareaguje dziecko. W przypadku niepokojących objawów – produkty należy odstawić i po jakimś czasie spróbować ponownie.
 • Ostre przyprawy zastąp delikatnymi ziołami.
 • Jeśli dziecko jest alergikiem (ustalisz to z lekarzem pediatrą), należy wyeliminować
  z diety wszystkie produkty na które dziecko jest uczulone i zastąpić je produktami
  o zbliżonej wartości odżywczej. W takim przypadku najlepiej porozmawiać
  z lekarzem i dietetykiem o suplementacji diety.
 • Ciężkostrawne smażone oraz tłuste potrawy mogą spowodować ból brzucha
  i wzdęcia u Twojego Malucha.
 • Dania z surowych ryb, jaj i mięsa – są poza tym, że ciężkostrawne, niebezpieczne
  dla Ciebie i Twojego dziecka! Mogą one być powodem zatruć pokarmowych
  z wysoką gorączką, wymiotami oraz biegunką.
 • Słodycze, słone przekąski, a także żywność typu fast-food, stanowią źródła
  tzw. pustych kalorii, co oznacza, że przy dużej wartości energetycznej są one ubogie
  w witaminy i składniki mineralne. Lepiej ich unikać.

 

Nie tylko spożywane produkty, ale i styl życia Matki wpływają na zdrowie dziecka. Karmiącym Matkom kategorycznie zabrania się palenia papierosów.

Skoro wiemy już, co służy zdrowiu Twojemu i Twojego dziecka, poznaliśmy też podstawowe informacje o tym, jak powinna wyglądać dieta podczas karmienia piersią oraz czego powinno się w niej unikać, sugeruję, aby wykorzystać te informacje,
w celu przygotowania pełnowartościowe posiłków. Ich propozycje w kolejnym artykule.

2 Komentarzy
“Dieta karmiącej mamy”

Zostaw komentarz

Twój e-mail będzie ukryty.